Prima zi a Campionatului Național de atletism găzduită de sala Complexului „Lia Manoliu” a fost una rodnică pentru sportivii suceveni. Astfel, Andrei Gag de la CSU Suceava, cel mai bun atlet român al anului trecut, și-a respectat statutul de favorit și a câștigat fără emoții întrecerea de aruncare a greutății. Sportivul antrenat de Ion Zanfirache a aruncat 19,67 metri, în condițiile în care următorul clasat nu a reușit decât 15,28 metri.

Tot pe prima treaptă a podiumului de premiere a urcat și Dorin Andrei Rusu, sportiv pregătit de Cristian Prâsneac la CSM Dorna Vatra Dornei. Rusu s-a impus în proba de 1.500 de metri, cu un timp de 3:50.18. Și cursa feminină de 1.500 de metri a avut printre protagoniste a atletă suceveană, este vorba de Gabriela Andreea Doroftei de la Clubul Sportiv Municipal. Eleva antrenoarei Erzilia Țâmpău a cucerit medalia de argint, trecând linia de sosire după 4 minute, 36 de secunde și 99 de sutimi.