Ieri seară, în penultima etapă din returul Ligii Naționale, echipa de handbal a Universității Suceava a terminat la egalitate meciul de acasă cu Dunărea Călărași, scor 25 – 25. După acestă remiză și înfrângerea celor de la Minaur Baia Mare la CSM București, lupta pentru locul 8, ultimul ce duce în play-off se va da în ultima rundă. Sucevenii sunt obligați să câștige la Vaslui, iar băimărenii să piardă acasă cu Timișoara, iar în aceste condiții Universitatea termină pe locul opt, la egalitate de puncte cu Minaur, dar sucevenii stau mai bine în meciurile directe. Partida a fost una destul de încrâncenată, importanța celor trei puncte punându-și amprenta în anumite momente în jocul studenților. Începutul de joc a fost unul echilibrat în care portarii celor două echipe au avut intervenții bune, dar și cu greșeli de ambele părți. În prima parte au fost și multe decizii ale arbitrilor ce nu aveau legătură cu jocul din teren, fapt ce a stârnit reacții aprinse de pe băncile tehnice, dar mai ales din tribune. Oaspeții au profitat de indeciziile studenților, care au lovit și de mai multe ori bara și s-au dus la 3 goluri, această diferență fiind și la pauză, scor 15 – 12 pentru Călărași. În partea a doua, sucevenii au alergat după egalare mai bine de 24 de minute, timp în care jocul a fost unul dur la semicerc, fapt ce s-a lăsat cu multe eliminări și două cartonașe în tabăra Dunării. Pe final, în minutul 54, Suceava a egalat la 23 și mai apoi a preluat conducerea la 25 – 24, când mai erau două minute. Universitatea a avut șansa de a se duce la două goluri, iar în ultimul minut, la 25 – 25 a avut o nouă opertunitate să preia din nou conducerea, dar mingea trimisă cu boltă a ratat ținta.

„Am obținut doar un punct din acest meci, dar ne poate ajuta și totul se joacă în ultima etapă, mai ales că Baia Mare a pierdut în această rundă. Puteam să câștigăm astăzi, dar eu unul sunt mulțumit de felul cum au luptat jucătorii noștri, dar nu sunt mulțumit de greșelile neforțate pe care le-au făcut. Aceste greșeli au venit pe fondul presiunii rezultatului, pe care oaspeții n-au avut-o, deoarece nu aveau nimic de pierdut”, a explicat, după meci, antrenorul Adrian Chiruț.

În partida cu Dunărea Călărași, pentru CSU Suceava au marcat sportivii: Ciubotariu (10 goluri), Olariu (5), Târzioru (5), Petrea (3), iar Burlacu și Sandu, câte un gol fiecare.