În etapa cu numărul patru din Divizia A la handbal masculin, echipa secundă a Universității Suceava, pregătită de antrenorul Ioan Tcaciuc, a reușit a doua victorie din acest sezon, 30 – 25 în deplasarea de la CSM Botoșani. Acest meci a adus faţă în față o echipă a gazdelor cu majoritatea componenților peste 30 de ani și una a Sucevei, foarte tânără, cel mai în vârstă jucător având 21 de ani. Sucevenii au făcut o primă jumătate de repriză foarte bună și s-au distanțat la cinci goluri, dar mai apoi gazdele au echilibrat jocul și la pauză era 14 – 12 pentru CSU II. În partea a doua, elevii lui Ioan Tcaciuc au avut din nou o perioadă bună și s-au dus la 6 goluri, 21 – 15, dar au greșit destul de mult în apărare și le-au permis botoșănenilor să egaleze când mai erau 10 minute de joc. Până la final, CSU II a reușit să marcheze de 6 ori și să primească doar un gol.

„Și-n acest meci am văzut că avem încă probleme în apărare, mai ales c-am condus și la 6 și le-am dat șansa să ne egaleze. Totuși sunt mulțumit de mobilizarea foarte bună a jucătorilor noștri mai ales că și poarta a mers bine, acolo unde au apărat Mihăescu și Duman. Urmează un meci mult mai greu, cu echipa Centrului Național Olimpic de la Brașov și sper să ne apărăm mult mai bine”, a explicat antrenorul Ioan Tcaciuc. CSU II a abordat acest meci cu un lot format din sportivii: Mihăescu și Duman – portari, Tofănel (1 gol), Pintilei (5), Lazurcă (11), Oncea (3), Ivan, Bejinariu, Jităreanu, Lupu (2), Ionescu (1), Cozorici (6), Alupoaiei (1), Burac, Roșu și Tcaciuc.

Sâmbătă, de la ora 13.00, în ultimul meci din primul tur al campionatului, CSU II Suceava va juca pe teren propriu cu  CSU CNOT Brașov.