Foresta își păstrează invincibilitatea pe teren propriu în acest sezon, după ce a dispus, vineri, pe Areni, cu scorul de 1-0, de Ceahlăul Piatra Neamț, în prologul etapei a XIII-a. Sucevenii au dominat teritorial partida, oaspeții preferând să joace pe contraatac. Prima parte a întâlnirii a fost una de tatonare, sucevenii amenințând pentru prima dată poarta adversă prin Artenie, în minutul 23. Imediat, Martin a trecut și el pe lângă deschiderea scorului, însă a reluat slab o centrare a lui Artenie din flancul stâng. Oaspeții și-au arătat pentru prima dată veleitățile ofensive prin Pîntea, care i-a încercat vigilența portarului George Niga cu un șut de la marginea careului mare. Nemțenii au continuat să rămână periculoși în atac, iar în minutul 30 fundașul Nguyen a fost nevoit să scoată de pe linia porții lovitura de cap a lui Antim, la care Niga era bătut. Repriza întâi s-a încheiat cu o mare ratare a lui Martin, atacantul Forestei izbind în plin transversala cu un vole executat din mijlocul suprafeței de pedeapsă.

În debutul părții secunde, sucevenii păreau că nu găsesc soluții să desfacă apărarea celor de la Ceahlăul, care au renunțat la orice intenții ofensive. Asta până în minutul 60, când Martin a reluat inițial în bară o minge centrată de Robert Grumezescu de pe partea dreaptă, după care tot el a fost cel care a urmărit balonul și l-a împins de la un metru, cu pieptul în plasă, cu toată opoziția unui apărător advers. Forestierii puteau să închidă meciul 12 minute mai târziu, însă centralul întâlnirii a închis ochii la un fault suferit de Grumezescu în suprafața de pedeapsă nemțeană. Pe final, formația gazdă putea să-și dubleze avantajul la șutul expediat de Onofraș, însă portarul Barna a fost la post.

Foresta a evoluat în alcătuirea: G. Niga – Onofraș, Celeadnic, Mateciuc, Nguyen – L. Roman, Cem, Parouty, Artenie (90 Ghimp) – Martin (74 Mateiciuc), Grumezescu (83 Fares). Antrenori: Selim Benachour, Bogdan Tudoreanu și Mihai Guriță.

Sporting Lieşti              -         Suporter Club Oţelul Galaţi
Sănătatea Darabani stă în această rundă.
Toate partidele se dispută cu începere de la ora 14.00.

Clasament Seria I

1.         Gloria Buzău   12        10        2          0          33-7     32
2.         Suporter Club Oţelul Galaţi    11        9          2          0          25-3     29
3.         Ştiinţa Miroslava         11        8          1          2          19-11   25
4.         Bucovina Rădăuţi       11        7          1          3          19-8     22
5.         Foresta Suceava          12        6          3          3          17-12   21
6.         Ceahlăul Piatra Neamţ            13        6          2          5          15-11   20
7.         CSM Focşani  11        5          4          2          16-8     19
8.         Sporting Lieşti            11        5          3          3          17-9     18
9.         KSE Târgu Secuiesc   11        4          1          6          15-16   13
10.       Metalul Buzău 11        3          4          4          10-16   13
11.       FC 2 Botoşani 12        2          1          9          12-21   7
12.       CSM Râmnicu Sărat   12        1          4          7          8-21     7
13.       Şomuz Fălticeni          11        2          1          8          8-27     7
14.       Sănătatea Darabani     12        2          0          10        9-36     6
15.       CSM Paşcani   11        1          1          9          5-22     4

Notă: Gruparea CSM Roman s-a retras din campionat și toate rezultatele i-au fost anulate!