Echipa de handbal a Liceului cu Program Sportiv din Suceava a reușit o nouă victorie din acest sezon al Campionatului Național pentru juniori I, a patra din campionat, 33 – 27, pe terenul celor de la LPS Roman. Sucevenii pregătiți de antrenorul Răzvan Bernicu au controlat jocul în mare parte, asta deși au avut multe absențe, la pauză având 17 – 15. Cu această victorie, sucevenii au profitat de eșecul liderului la Vaslui și s-au apropiat de locul I în grupă la două puncte.

„În mare parte a meciului am condus pe tabelă, ne-am impus jocul și ne-am distanțat destul de repede. Față de etapa trecută, jocul a fost unul cu un ritm mult mai bun în ambele reprize, lucru îmbucurător mai ales pentru că ne-au lipsit mulți jucători. Am avut și un final bun, când gazdele s-au apropiat la două goluri și am reușit trei goluri rapide, pe contraatac”, a explicat antrenorul Răzvan Bernicu.

În meciul de la Roman, pentru LPS Suceava au marcat sportivii: Lazurcă (11 goluri), Vizitiu (7), Tudor Muntean (6), Cozorici (4), Lazoreac (3) și Chirilă (2).