Sâmbătă, în penultima etapă din acest sezon al Ligii a III-a, echipa de fotbal Foresta Suceava a câștigat meciul disputat pe teren propriu în compania liderului SCM Gloria Buzău, scor 2 – 0. Punctele puse în joc au contat doar pentru suceveni, pentru a urca în clasament și asta deoarece oaspeții sunt deja promovați în Liga a II-a. Acesta a fost și primul meci pierdut de Buzău în acest sezon, la ultima apariție în fața propriilor suporteri pentru Foresta. Sucevenii, pregătiți de Florin Cristescu, au deschis scorul după numai 7 minute de joc prin Robert Martin, care a trimis mingea cu capul la colțul scurt, după o centrare a lui Căinari. La pauză a fost 1 – 0, grație unor intervenții foarte bune ale portarului Logofătu, în partea a doua a reprizei. În minutul 50, Foresta și-a dublat avantajul într-o fază în care Căinari a pătruns pe partea stângă, a centrat în careu, iar juniorul Daniel Bejenar a marcat, acesta fiind la primul gol în Liga a III-a. Până la final, oaspeții au avut șansa de a marca, dar Logofătu a fost din nou la post, sucevenii având și ei mai multe șanse de gol nefructificate.

„Este cel mai bun meci făcut de echipă de când sunt antrenor, o victorie muncită și meritată. S-a văzut clar ambiția jucătorilor noștri și dăruirea totală în teren, chiar dacă suntem pe final de campionat. Felicit toată echipa pentru această victorie, și în special pe portarul Logofătu, mai ales că este singurul meci pierdut de lider”, a explicat antrenorul Forestei, Florin Cristescu.

Foresta a început în formula: Logofătu – Onofraș, Vițelaru, Mateciuc, Mocanu – Celeadnic, Vremea – Bejenar, Lungu, Căinari și Martin. În repriza a doua au mai intrat: Artenie, Grumezescu, Robciuc și Ionescu.

În ultima etapă a sezonului, Foresta Suceava va evolua pe terenul echipei de pe locul II, CSM Bucovina Rădăuți.

CSM Focşani - Bucovina Rădăuţi                              1 – 0
Ceahlăul Piatra Neamţ a stat în această rundă.

1. SCM Gloria Buzău                         28        23        4          1          77-17   73
2. Bucovina Rădăuţi                            27        17        3          7          47-18   54
3. ACS Suporter Club Oţelul Galați   27        16        5          6          45-26   53
4. CSM Focşani                                  27        14        7          6          41-23   49
5. Foresta Suceava                              27        14        7          6          49-35   49
6. Ştiinţa Miroslava                             27        15        2          10        38-31   47
7. Metalul Buzău                                27        12        6          9          43-34   42
8. Sporting Lieşti                                 27        11        4          12        38-34   37
9. ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ        27        10        5          12        34-32   35
10. KSE Târgu Secuiesc                     27        10        4          13        44-50   34
11. Şomuz Fălticeni                             27        7          5          15        26-54   26
12. CSM Paşcani                                 27        7          4          16        31-48   25
13. FC Botoşani 2                               27        7          4          16        29-46   25
14. CSM Râmnicu Sărat                     27        4          6          17        22-49   18
15. Sănătatea Darabani                       27        2          2          23        22-89   8