Bucovina Rădăuţi continuă forma bună arătată în acest debut de sezon al Ligii a III-a. În etapa a VI-a, formaţia pregătită de Dorin Goian şi Daniel Bălan s-a impus, la limită, cu scorul de 1-0, pe terenul grupării KSE Târgu Secuiesc, ajungând la a cincea victorie în campionat. Având la dispoziţie un gazon foarte bun, care parcă îmbia la fotbal, oaspeţii au început bine meciul şi după un sfert de oră de joc au fost foarte aproape de deschiderea scorului, prin Ionuţ Plămadă. Gazdele au ripostat prompt, printr-un şut de la distanţă, care a luat la ţintă transversala porţii apărate de Daniel Zvoronciuc. După un şut puţin alături expediat de Radu Ungurianu, rădăuţenii au deschis scorul în minutul 38 prin mijlocaşul Daniel Păiuş, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.

În repriza secundă, Bucovina îşi putea dubla avantajul la ocaziile lui Ionel Stoian şi Liviu Busuioc. Însă cum acest lucru nu s-a întâmplat, rădăuţenii au avut puţine emoţii la forcingul de final al fotbaliştilor din Târgu Secuiesc, dar au absorbit cu bine presiunea exercitată.

O victorie meritată, aşadar, pentru formaţia din Rădăuţi, care se menţine la trei lungimi în spatele liderului Aerostar Bacău.

Bucovina Rădăuţi a evoluat în alcătuirea: Zvoronciuc – Alecsandru, Antonesei, Mihăeş, Ciobanu, Păiuş, Sahlean, Ungurianu, I. Plămadă, Netbai, Ionesi. Au mai intrat: Stoian, Coroamă şi Bejenar.

În etapa viitoare, sâmbătă, cu începere de la ora 15.00, Bucovina va evolua pe teren propriu împotriva celor de la Oţelul Galaţi.

Clasament Seria I

1          Aerostar Bacău         6          6          0          0          14-5     18
2          Bucovina Rădăuţi     6          5          0          1          14-3     15
3          Oţelul Galaţi  6          5          0          1          11-4     15
4          CSM Focşani 6          4          1          1          8-3       13
5          Ceahlăul Piatra Neamţ         6          4          0          2          16-7     12
6          Foresta Suceava        6          3          2          1          12-8     11
7          FC Botoşani 2            6          3          1          2          14-13   10
8          Ozana Târgu Neamţ 6          2          2          2          11-8     8
9          Ştiinţa Miroslava       6          2          1          3          12-12   7
10        KSE Târgu Secuiesc  6          0          5          1          3-4       5
11        Şomuz Fălticeni         6          1          2          3          4-12     5
12        Huşana Huşi  6          1          1          4          4-7       4
13        CSM Bacău   6          1          1          4          1-8       4
14        Sporting Lieşti           6          1          1          4          4-13     4
15        Universitatea Dunărea de Jos Galaţi           6          0          3          3          5-10     3
16        CSM Paşcani 6          0          0          6          8-24     0