Formația CSU Suceava a câștigat meciul cu CSM Reșița, disputat vineri, la Sfântu Gheorghe, din cadrul etapei a X-a a Ligii Zimbrilor. Handbaliștii pregătiți de Adrian Chiruț și Iulian Andrei s-au impus la limită, cu 21-20, la capătul unui meci deosebit de echilibrat. Scorul pauzei a fost 10-10, sucevenii izbutind să egaleze după ce au fost conduși și cu o diferență de trei goluri pe tabela de marcaj. În repriza secundă inițiativa a aparținut mai mult „studenților”, care au repurtat un succes important, împotriva unei contracandidate din cadrul luptei pentru salvarea de la retrogradare. În urma acestui rezultat, CSU Suceava se menține pe locul 11 în clasament.

CSU Suceava: Grigoraș, Makaria – Olariu 3, Dascălu 3, Cîmpan 3, Oancea 2, Loic 2, Balasz 2, Furak 2, Petrov 1, Sadovyi 1, Kobzii 1, Manjic 1, Popia, Nalbantoglu. Antrenori: Adrian Chiruț și Iulian Andrei.

CSM Reșița: Szopka, Simulescu – Orjonikidze 5, Kbilashvili 4, Starchenko 4, Trifkovic 4, Ignat 1, Daia 1, Jevtic 1, Bahan, Vulpe, Bote. Antrenor: Bojan Butulija.

În etapa următoare CSU Suceava va evolua, pe 11 noiembrie, împotriva formației CSM București. Cel mai probabil, partidele rundei a XI-a se vor juca tot sub formă de turneu, la Sfântu Gheorghe.

Minaur Baia Mare – Politehnica Timișoara 10-0

Notă: Formațiile CSM Făgăraș și Politehnica Timișoara nu au putut onora meciurile din etapa a X-a din pricina cazurilor de COVID-19 existente la nivelul loturilor de jucători.

16.    CSM Botoșani   10     0       0       10     95-199      0

La finalul sezonului regular, primele opt clasate se vor califica în play-off, în vreme ce ultimele opt clasate vor juca în play-out, de unde vor retrograda direct patru echipe.