Bucovina Rădăuți a obținut o victorie mare, cu 2-1, pe terenul celor de la Șomuz Fălticeni, în etapa a XV-a a Ligii a III-a, rezultat în urma căruia fotbaliștii pregătiți de Iulian Ionesi rămân foarte bine poziționați în cursa pentru ocuparea unuia din cele două locuri care asigură dreptul de participare la barajul pentru promovarea în eșalonul secund, la finalul campionatului. Pentru a fi siguri de acest lucru, rădăuțenii mai au nevoie de cel puțin două puncte în ultimele două runde, mai având de jucat cu Hușana Huși, pe Municipal, și cu Bradu Borca, în deplasare.

Duelul de la stadionul „Constantin Jamaischi” n-a fost însă floare la ureche pentru Bucovina, care a deschis scorul după o oră de joc prin Stoian, din penalty. Fălticenenii au restabilit egalitatea prin juniorul Săhlean, în minutul 87, golul victoriei pentru rădăuțeni, marcat de un alt junior, E. Ciobanu, venind târziu, în secvențele de prelungiri.

10.     CSM Paşcani        16      1        2        13      6-46  5

Notă: La finalul sezonului, primele două clasate se califică în semifinalele play-off-ului de promovare, în timp ce ultimele două vor retrograda în ligile județene.