Peste 10.000 de elevi din judeţ, din clasele a XI-a şi a XII-a, au susţinut luni prima probă a simulării bacalaureatului, respectiv cea de limba şi literatura română. Numărul de absenţi a fost de 602, dintre care 300 sunt din clasa a XII-a. Simularea bacalaureatului va avea loc în perioada 7-10 martie. Examenul de simulare continuă pentru elevii claselor a XI-a şi a XII-a din anul şcolar 2015-2016 după cum urmează: limba şi literatura maternă (8 martie), proba obligatorie a profilului (9 martie) şi, doar pentru elevii claselor a XII-a, proba la alegere a profilului şi specializării (10 martie). Toate probele sunt scrise. Afişarea rezultatelor va avea loc pe data de 18 martie.Durata testării a fost de 3 ore, elevii având de rezolvat trei subiecte cu mai multe cerinţe, notate cu câte 30 de puncte, zece puncte fiind acordate din oficiu. La clasa a XI-a s-au înscris pentru a susţine testarea 5.768 de elevi, iar la clasa a XII-a 5.447.