Proiectul „Dinţi frumoşi, copii sănătoşi!”, la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Suceava
Proiectul „Dinţi frumoşi, copii sănătoşi!”, la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Suceava
Daniela MICUŢARIU
Proiectul de profilaxie dentară „Dinţi frumoşi, copii sănătoşi!” a fost lansat luni, 7 martie, la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Suceava. Coordonatoarea proiectului este profesoara de matematică Tamara Brutaru, care a făcut o scurtă prezentare a proiectului, modul de implementare şi activităţile programate în următoarea perioadă. Din echipa de implementare a proiectului fac parte şi dr. stomatolog Viorica Tancău, care va lucra ca voluntar pe proiect, dar şi asistentul medical Mirela Smocot, de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Suceava. La lansarea proiectului au fost prezenţi învăţătorii claselor implicate, echipa de implementare, care vor realiza de comun acord un program de derulare/implementare în funcţie de orarul şi disponibilitatea fiecărei clase. Elevii din clasele I şi a II-a vor beneficia gratuit de o consultaţie iniţială în care va fi evaluată starea sănătăţii orale, urmată de controale periodice până în clasa a IV-a. Fiecare copil va primi câteva periuţe de dinţi şi paste de dinţi, oferite de Colgate – Palmolive.
Comentarii