Delegaţia FMI este îngrijorată că în 2016 deficitul bugetar al României ar putea sări de 3%, a declarat luni liderul PSD, Liviu Dragnea, după întâlnirea cu reprezentanţii Fondului care a avut loc la sediul partidului, informează Mediafax. ''Am încheiat o întâlnire cu delegaţia Fondului Monetar Internaţional. Membrii delegaţiei au abordat câteva subiecte legate de stabilitatea macroeconomică şi au fost interesaţi să vadă care ar fi opinia noastră faţă de evoluţia indicatorilor macroeconomici în perioada următoare, în 2016 şi 2017. Dumnealor au spus că sunt îngrijoraţi că s-ar putea ca deficitul bugetar să depăşească 3%. Noi le-am spus că nu vedem niciun motiv pentru ca în 2016 deficitul să crească peste 3%. Guvernul nu are niciun fel de motiv sau nu există niciun fel de cauză care ar putea determina această creştere. De asemenea, în 2017 opinia noastră este aceeaşi, că deficitul bugetar trebuie să fie sub 3% şi sunt toate condiţiile pentru a se realize acest lucru'', a declarat Liviu Dragnea, după întâlnirea cu reprezentanţii FMI.