Muncitorii români, exploataţi în şantierele navale din Olanda. Salariile lor sunt mult mai mici decât ale olandezilor
Mediafax.ro
Muncitorii români care lucrează în şantiere navale din Olanda sunt exploataţi la locul de muncă, primind un salariu cu mult sub cel al muncitorilor olandezi, sindicatul FNV cerând premierului Mark Rutte, preşedintele Consiliului UE, să oprească abuzurile asupra normelor privind munca imigranţilor, scrie Mediafax.Potrivit unor informaţii, cetăţenii români care lucrează în mai multe şantiere navale olandeze sunt plătiţi doar cu un euro pe oră, iar anagajatorii lor nu respectă legea privind egalitatea de remunerare, folosindu-se de agenţiile de ocupare a forţei de muncă şi de alte metode, relatează Dutch News.
Comentarii