Patronul cantinei Şcolii Nr. 16 din Piteşti, unde elevii au făcut toxiinfecţie, a fost amendat cu 4.000 de lei
Mediafax.ro
Patronul cantinei Şcolii Nr. 16 din Piteşti de unde 36 de elevi au ajuns la spital cu simptome de toxiinfecţie alimentară după ce au servit masa a fost amendat cu 4.000 de lei, pentru nepăstrarea probelor, neefectuarea corespunzătoare a triajului personalului şi pentru că angajaţii nu purtau mănuşi, informează Mediafax.Directorul Direcţiei de Sănătate Publică Argeş, Sorina Honţaru, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că patronul cantinei a primit, din partea DSP Argeş, două amenzi de câte 1.000 de lei.Prima amendă a primit-o pentru nepăstrarea probelor, iar a doua sancţiune a fost aplicată pentru neefectuarea corespunzătoare a triajului personalului care lucra în bucătărie şi servea elevii.
Comentarii