Echipa de handbal a Clubului Sportiv Universitar din Suceava a debutat aseară în meciurile oficiale ale anului 2019 cu un meci în fața propriilor spectatori în compania uneia din candidatele la podiumul Ligii Naționale, Potaissa Turda. Miza celor trei puncte a fost una mare pentru ambele formații, sucevenii având nevoie de cât mai multe puncte pentru a termina pe un loc cât mai sus, care să-i avantajeze în turneul play-out, în timp ce oaspeții luptă pentru a se menține în primele patru în Liga Națională. Partida a fost una în care ambele echipe au făcut risipă de energie, mai ales sucevenii, care au încercat astfel să suplinească experiența mai mică. Prima repriză a fost una echilibrată, săracă în goluri, cu multe greșeli și ratări de ambele părți, una în care portarul Universității, Valeriu Erhan, a strălucit prin intervențiile sale, așa cum a făcut-o de-a lungul celor 60 de minute. Ambele echipe s-au apărat la sacrificiu, lupta fizică fiind una la limita fair-play-ului și chiar peste uneori, în tabăra oaspeților. Turda s-a desprins în minutul 20 la trei goluri, sucevenii au egalat imediat la 7, dar la pauză, oaspeții au avut două goluri avans, 10 – 8. Universitatea a început foarte bine partea a doua, a egalat la 11 și a preluat conducerea. Din păcate, la mijlocul reprizei oaspeții au revenit și au trecut din nou la conducere și s-au distanțat la patru goluri, profitând de mai multe cadouri primite de la cei doi arbitri. Elevii lui Adi Chiruț n-au renunțat la luptă și când mai erau trei minute s-au apropiat la un singur gol, dar Turda a reușit să înscrie, iar în ultimele secunde, Târzioru a marcat din 7 metri, dar era prea târziu pentru a mai spera măcar la o remiză.

„Cu toate că nu suntem încă la nivelul pe care mi-l doresc, astăzi a fost un meci de dăruire maximă și îi felicit pe băieți pentru acest lucru. Din păcate am avut un arbitraj de parcă am fi jucat în deplasare și cu o echipă ca Turda este greu să câștigi în aceste condiții. Oaspeții au jucători experimentați ce-au știut să profite de toate mingile primite cadou de la arbitri, momente în care jucătorii noștri s-au cam demoralizat, mai ales cei tineri. Cred că mai avem nevoie de timp și cu siguranță sper să arătăm mult mai bine în cel mai scurt timp”, a explicat antrenorul Adrian Chiruț.

CSU Suceava a folosit în acest meci un lot format din: portarii Erhan și Andrei și jucătorii Golubovici (2), Burlacu (2), Adomnicăi (3), Tîrzioru (2), Ciubotariu (2), Dragnea, Petrea, Ionescu (2), Șoldănescu, Costea (3), Oancea, Lakovic (2), Baican (1) și Sandu (2).