Zilele trecute, municipiul București a găzduit un puternic concurs de seniori, Altius Tenis Cup, competiție care face parte din circuitul ITF. La acest turneu, care a avut în program 28 de întreceri la diferite categorii de vârstă, feminin, masculin, dublu și dublu mixt, au participat, ca de fiecare dată, și sportivi suceveni. Dintre aceștia, cel mai bine s-a clasat Florin Popovici Dumbravă, care a jucat finala categoriei de vârstă 40 ani, unde a trebuit să se recunoască învins în fața bucureșteanului Ștefan Vârgolici, cu scorul de 6-3, 6-1. În semifinale, Florin Popovici Dumbravă a trecut de un alt sucevean, Costin Berariu, cu 6-4, 7-5. Alin Opincaru s-a oprit în penultimul act al categoriei 45 de ani, învins fiind, cu 6-4, 6-2, de Adrian Călinescu, din Târgoviște, în vreme ce, la 50 de ani, Alex Năstasă a fost stopat în sferturi de favoritul numărul 1, Cornel Florean, din Zalău. Tot de principalul cap de serie, Petru Belibou, din București, a fost eliminat în optimi și Ovidiu Busuioc, care a concurat la categoria de vârstă 60 de ani.