Directorul general al Complexului Muzeal Bucovina, Constantin Emil Ursu, a declarat, astăzi, că manifestările din Cetatea de Scaun a Sucevei sunt la un pas de a depăşi prin amploare Festivalul Medieval de la Sighişoara, cel mai cunoscut festival de gen, „care a fost primul şi vreme de câţiva ani singurul festival medieval din ţară”.
Constantin Emil Ursu, care a subliniat numărul mare de vizitatori de la Suceava (care tinde către 20.000) şi dublarea încasărilor faţă de ediţia precedentă, a spus că, în ceea ce priveşte trupele participante, „ar mai fi trebuit încă două” pentru a depăşi numărul trupelor prezente la festivalul de la Sighişoara.
El a precizat că a stat de vorbă cu mulţi participanţi şi a tras concluzia că la Suceava există condiţii mult mai propice pentru desfăşurarea unor acţiuni decât în burgul Sighişoarei.
Spre exemplu, acolo nu se pot desfăşura turnire cu cai, ci numai lupte pedestre.
Ursu: "Avem toate şansele să depăşim Sighişoara!”
Ursu: "Avem toate şansele să depăşim Sighişoara!”

Comentarii
... si marmota invelea ciocolata ...
Cum poate sa spuna Ursu asemenea aberatie ???
Probabil ca edilul vrea sa ne vinda pielea ursului din padure sau crede ca nu am mai iesit din judet si nu stim ce se petrece in celelalte orase.
Auzi la el, indrazneste sa compare ceea ce se intampla la Sighisoara cu mascarada de la Suceava.
ba baieti, la ce va mai ganditi si voi? nu se compara si nici nu se va compara vreodata suceava cu sighisoara! auzi tu, 20.000 de oameni, cand la sighisoara depaseste lejer 500.000! pana si la cetatea neamtului au fost peste 150.000 de vizitatori in cele 3 zile de la inceputul lui iulie, iar acolo este cetate adevarata, nu cateva pietre si 1 bolovan cum este la SV!