Control la o pensiune din Suceviţa după ce au apărut suspiciuni de toxiinfecţie alimentară
O echipă formată din trei inspectori din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Suceava - Serviciul de Control în Sănătate Publică s-a deplasat duminică dimineaţă la o pensiune din Suceviţa pentru a preleva probe de apă şi alimente după ce sâmbătă au apărut informaţii referitoare la toxiinfecţie alimentară. Din informaţiile primite de la ISU Suceava, sâmbătă, la ora 18.45, s-a primit un apel la 112 prin care se informa Serviciul de Ambulanţă Judeţean despre faptul că un minor în vârstă de 13 ani se simţea rău, acuzând dureri abdominale. La faţa locului s-a deplasat un echipaj SAJ care a constatat faptul că mai erau încă trei persoane ce prezentau aceleaşi simptome. Acestora li s-a acordat asistenţă medicală de specialitate la faţa locului, nefiind necesar transportul acestora la spital. Minorul a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe Rădăuţi, fiind internat la secţia contagioase, de unde a fost apoi externat. Ulterior, s-a mai prezentat o persoană la Spitalul din Rădăuţi, acuzând aceleaşi simptome, şi aceasta fiind între timp externată. „În funcţie de rezultatul analizelor ce urmează a fi primite de la laboratoarele de specialitate şi a celorlalte elemente verificate, Instituţia Prefectului – judeţul Suceava va dispune, după caz, măsuri conform prevederilor legale în vigoare”, se precizează într-un comunicat al Prefecturii Suceava.
Comentarii