Spectaculoasa paradă a datinilor și obiceiurilor de iarnă a scos din casă, duminică, mii de suceveni. Cu aproape o oră mai devreme față de momentul anunțat pentru începere, formațiile de dansatori din Pojorâta, Corlata, Zvoriştea, Poiana Stampei, Stroieşti, Udeşti, Vama, Fundu Moldovei, Bosanci, Hânţeşti, Mălini, Boroaia, Calafindeşti, Pârteştii de Jos, Comăneşti, Dolhasca, Dolheştii Mici, Drăguşeni, Cacica, Volovăţ, Buneşti, Botoşana, Vatra Moldoviţei, Fântânele, Todireşti, Berchişeşti, Bilca, Rădăuţi, Straja, Ostra, Broşteni, Preuteşti, Horodniceni, Boroaia, Ciocăneşti, Vatra Dornei, dar și din județele vecine - Iaşi, Botoşani și din Măgdănești - Republica Moldova au ajuns în Parcul Universității și au profitat de acest timp pentru ultimele repetiții. Parada celor peste 40 de formații de datini și obiceiuri de iarnă a fost deschisă de buciumași din Câmpulung Moldovenesc și un plug tras de boi, conform tradiției. Prin fața celor peste 10.000 de suceveni și turiști care au ales orașul nostru pentru petrecerea sărbătorilor de iarnă s-au perindat Urși, Capre, Călușari și grupuri de colindători în costume populare, din toate zonele folclorice ale județului. Dintre liderii săi politici, au fost prezenți președintele Consiliului Județean, Cătălin Nechifor, care a asistat la paradă din mulțime și a oferit fiecărui grup tradiționalul colac pentru colindători, senatorii PSD Ovidiu Donțu și Neculai Bereanu, consilierul județean Brândușel Nichitean.