Astăzi, într-un meci restanță contând pentru prima etapă din turul Diviziei Naționale de Rugby, echipa CSM Bucovina Suceava a cedat pe teren propriu, cu scorul de 20 – 36, în fața principalei candidate la promovare, Tomitanii Constanța. Sucevenii pregătiți de antrenorul Marius Colțuneac și-au dorit foarte mult o victorie în fața unui adversar puternic și asta s-a văzut în jocul lor din teren. După un eseu primit în prima fază a meciului, echipa locală s-a instalat în terenul adversarilor aproape o jumătate de repriză, dar din păcate n-au concretizat dominarea în puncte. Andrei Manole a transformat o lovitură de pedeapsă, iar scorul a devenit 3 – 5. Mult mai bine pregătiți fizic, oaspeții au speculat la maxim orice breșă din apărarea suceveană și până la pauză au marcat patru eseuri, unul dintre ele fiind reușit de fostul căpitan al Sucevei, Ștefan Ștefăroi, scor 3 – 29. Tomitanii și-au mărit avantajul cu încă un eseu în partea a doua, dar gazdele n-au renunțat la luptă și au făcut o repriză secundă foarte bună. Vasilică Ivanov a urmărit un balon șutat spre terenul de țintă al oaspeților și l-a placat pe un adversar, iar mai apoi a culcat balonul, iar scorul a devenit 10 – 36, după transformarea fructificată de Dumitru Ștefăroi. Sucevenii au avut multe momente bune, două fiind transformate în eseu de Ionuț Florea și Lucian Preutescu, scor final 20 – 36.