Viitorul Liteni, campioana județului Suceava, a susținut duminică după amiază, la Odorheiu Secuiesc, meciul tur din cadrul barajului pentru promovare / menținere în eșalonul al treilea în compania echipei locale AFC, care a încheiat ultima ediție de campionat a Ligii a III-a pe poziția a 9-a în Seria a V-a. Partida a fost dominată de formația gazdă, care s-a impus la final cu scorul de 2-0. Laszlo Hodgyai a deschis scorul în minutul 35, profitând de un un-doi pe linia careului de 16 metri care a destabilizat apărarea condusă de veteranii Mihai Guriță și Claudiu Velescu. Scorul final a fost stabilit de Csongor Simo, în minutul 73, dintr-un penalty acord cu multă ușurință de centralul întâlnirii.

Viitorul Liteni a evoluat în alcătuirea: G. Niga – Oniu, Velescu, Guriță, Duțică, P. Bosancu, O. Bosancu, Corban, D. Bălan, Tomescu, Gliga. Au mai intrat Bijec și Netea.

Meciul retur va avea loc la Liteni, duminica viitoare, cu începere de la ora 17.30.