Cupă de Iarnă Bucovina, turneu de categoria I în calendarul Federației Române de Tenis, și-a desemnat câștigătorii.

La categoria de vârstă fete 16 ani câștig de cauză a avut suceveanca Maya Rotari, care a câștigat clar cele patru meciuri programate, fără să cedeze nici măcar un set. Sportiva legitimată la clubul Select a fost urmată în ierarhie de ieșencele Bianca Știrbetz și Daria Țuțu, și de Lavinia Pricob (ACS Bucovina Tennis Rădăuți).

Concursul băieților de 18 ani s-a încheiat cu victoria lui Karlo Piticaru, de la ACS Nord Bucovina Câmpulung Moldovenesc. Celălalt sucevean de pe tabloul de concurs, Ștefan Morari (CS Select), s-a clasat al patrulea.

Foarte bine s-au prezentat și sportivii clubului Nada Florilor Fălticeni, Cristian Aciubotăriței și Matei Ursache, care au ocupat primele două locuri la categoria de vârstă băieți 14 ani.

La fete 14 ani podiumul a arătat astfel: 1. Vanessa Beceru (Unirea Iași), 2. Evelina Bichir (Coreco Iași), 3. Allegra Dantis (Sense Roman).

Competiția s-a desfășurat în balonul presostatic de la Baza Sportivă „Unirea” din Suceava.