Ministrul Economiei, Adriean Videanu a declarat, vineri, că România fi putut înregistra creştere economică zero în acest trimestru, dacă nu erau inundaţiile şi majorarea TVA la 24%.
"Dacă nu erau nefericitele evenimente cu inundaţiile şi majorarea TVA la 24%, care nu a depins numai de Guvern, eu cred că în acest trimestru ajungeam la acel zero pe baza căruia, cu optimism, să regândim relansarea economică", a spus Videanu, prezent la lansarea Cartei Albe a IMM-urilor.
Produsul Intern Brut a înregistrat în primul trimestru, faţă de aceeaşi perioadă din 2009, o scădere cu 2,6% în serie brută şi cu 2,5% în serie ajustată sezonier. Faţă de ultimul trimestru al anului trecut, PIB a fost mai mic cu 0,3%.
Comentarii