Derbiul județean dintre Foresta și Bucovina, programat sâmbătă, pe Areni, s-a încheiat cu victoria formației rădăuțene, cu scorul de 3-1. Echipa pregătită de Ovidiu Murariu a început bine jocul și a intrat în avantaj la pauză ca urmare a reușitelor semnate de Iosif Netbai (12) și Adrian Stroe (29). Forestierii au revenit montați de la cabine, au izbutit să reducă repede din handicap prin Robert David și au irosit bune oportunități de egalare prin Nechita și Yahaya. Ultimul gol al partidei avea să pice însă tot în poarta lui Toma Niga, cel care a ieșit la rampă în minutul 83 fiind golgheterul Bucovinei, Robert Ciobanu.

În urma a acestui rezultat, Foresta a pierdut prima poziție în detrimentul celor de la CSM Bacău, în vreme ce Bucovina Rădăuți și-a păstrat locul al treilea în clasament.

Într-un alt joc al rundei, Șomuz a pierdut nemeritat, cu 3-2, duelul din deplasare, cu Știința Miroslava. Golul care a decis soarta partidei a fost marcat din penalty, în minutul 90+7, după ce ieșenii au mai beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 89, pe care au ratat-o. Mai trebuie precizat că fălticenenii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 36, atunci când atacantul Alexandru Savin a fost eliminat de pe teren pentru cumul de cartonașe galbene.

Pentru Știința au marcat Eric Alima Atangana (20), Vlad Danale (57) și Vasilică Mihăeș (90+7), în vreme ce Șomuz a punctat prin Promise Nwodu (25) și Ionuț Plămadă (71).

În etapa a XIV-a a Seriei I s-au mai disputat meciurile Rapid Brodoc – Aerostar Bacău (2-1) și CSM Bacău – CSM Vaslui (1-0).

Runda viitoare, ultima care se va disputa în acest an, programează partidele Știința Miroslava – Foresta, FC Bacău – Bucovina Rădăuți, Șomuz Fălticeni – CSM Bacău și CSM Vaslui – Rapid Brodoc.

9.      FC Rapid Brodoc  12     3       1       8        10-28          10

La finalul primei faze a campionatului, primele patru clasate se vor califica în play-off, iar ultimele cinci vor evolua în play-out.