Echipa de handbal a Universităţii „Ştefan cel Mare” Suceava a câştigat joi finala mică şi medalia de bronz la Campionatul European Universitar din Portugalia, după ce anul trecut a câştigat aurul european în Spania. Echipa pregătită de Adi Chiruţ şi Iulian Andrei a învins în finala pentru bronz formaţia similară a Universităţii din Barcelona, scor 25 – 21, după ce adversarii conduceau cu 14 – 8 la pauză. Prima repriză a aparţinut spaniolilor, care s-a distanţat la şase goluri, dar după pauză sucevenii au revenit în forţă şi-n 13 minute au întors soarta jocului, marcând 9 goluri consecutive, iar scorul a devenit 19 – 16, când mai era aproape un sfert de oră de joc. Sucevenii i-au învins pe spanioli şi-n grupă, cu 28 – 23, şi s-au calificat de pe primul loc în sferturi după un succes în faţa gazdelor de la Universitatea din Coimbra, scor 28 – 19. În sferturi, Universitatea Suceava a trecut de Universitatea din Oslo cu 28 – 16, dar miercuri seară, în semifinale, a pierdut în ultimele 10 minute partida cu puternica echipă a Universităţii din Marseile, scor 25 – 28.