Primarul suspendat al Iaşiului Gheorghe Nichita, trimis în judecată de DNA pentru luare de mită
Mediafax.ro
Primarul suspendat al Iaşiului Gheorghe Nichita a fost trimis în judecată de către procurorii DNA, în dosarul în care este suspectat că a primit mită de la preşedintele grupului UTI, Tiberiu Urdăreanu, judecat şi acesta, alături de alte două persoane implicate în dosar, pentru dare de mită, informează Mediafax.Potrivit unui comunicat de vineri al DNA, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Secţia de combatere a corupţiei au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a primarului suspendat al Iaşiului Gheorghe Nichita, în stare de arest la domiciliu a preşedintele grupului UTI, Tiberiu Urdăreanu, sub control judiciar pe cauţiune a directorului SC Information Business Consulting SRL (IBC), Iulius Gabriel Mardarasevici, şi sub control judiciar a vicepreşedintelui UTI, Mihail Tănăsescu.
Comentarii