Foresta a susținut, miercuri după-amiază, în deplasare, cu CSM Râmnicu Sărat, meciul tur din semifinalele barajului pentru promovarea în Liga a II-a.

La capătul unui joc tipic de calificare, încrâncenat, fragmentat, fără prea multe faze de poartă, cele două echipe au încheiat nedecis, 1-1, astfel că soarta calificării va fi decisă în returul de pe Areni, programat sâmbătă, 27 mai, cu începere de la ora 17.30.

Foresta a deschis scorul în minutul 26 prin Samson, care a executat cu siguranță o lovitură de pedeapsă acordată pentru un henț comis în propria suprafață de pedeapsă de jucătorul gazdelor Dănuț Oprea.

Buzoienii au restabilit egalitatea în minutul 56, tot dintr-un penalty, acordat în compensare de centralul Dorin Burloiu, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Matei Constantinescu cu toată opoziția portarului Toma Niga.

CSM Râmnicu Sărat: Costel Toader – Dănuț Surugiu, Marius Ioniță, Dragoș Ceaușel, Andrei Ignat, Dănuț Oprea, Bogdan Danciu, Ionuț Roman, Matei Constantinescu, Richardo Mihalache, Mădălin Socol. Antrenor: Marius Tîrîlă.

Foresta Suceava: Toma Niga - Cătălin Grosu (71 Karime Makongo), Ștefan Cană, Vlad Cimbru, Șerban Nițu – Ilie Marian, Samson – Iosif Netbai (60 Odoh Chika), Sebi Nechita (71 Vlad Codău), Marius Filip (60 Cornel Căinari) – Robert Martin (88 Daniel Muntean). Antrenori: Dorin Goian, Ovidiu Bosancu, Bogdan Tudoreanu și Vasile Prisacă.

Arbitru central: Dorin Burloiu (Galaţi). Arbitri asistenți: Ionuț Țurcanu (Coţuşca – Botoşani) și Daniel Marius Gîță (Galaţi). Arbitru de rezervă: Nicolae Breoi (Ploieşti). Observator de arbitri: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea). Delegat de joc: Costel Petre (Târgovişte).

Tot, miercuri, în cealaltă semifinală, Ceahlăul Piatra Neamț - Metalul Buzău, scor final, 1-1.

În cazul în care va trece de CSM Râmnicu Sărat, Foresta va întâlni în finala barajului de promovare învingătoarea dintre Ceahlăul Piatra Neamț și Metalul Buzău, tot în dublă manșă, pe 3 iunie, pe Areni, și pe 7 iunie, în deplasare.