Pensiunea Memory din Suceviţa, închisă temporar de Protecţia Consumatorilor
Vasile Latiş, comisar-şef adjunct în cadrul Protecţiei Consumatorilor Suceava
Adelina TALPALARIU
Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor (CJPC) Suceava a oprit temporar activitatea pensiunii Memory din Suceviţa după ce inspectorii au găsit produse alimentare expirate, condiţii de cazare improprii şi lipsa casei de marcat. Controlul a fost efectuat după ce turiști din Constanţa au reclamat la Protecţia Consumatorilor că s-au îmbolnăvit după ce au mâncat din alimentele pregătite în respectiva unitate. Vasile Latiş, comisar-şef adjunct în cadrul Protecţiei Consumatorilor Suceava, a explicat că echipa de control a găsit în blocul alimentar al pensiunii Memory produse expirate (smântână şi ciuperci), vase cu ciorbe neetichetate, necunoscându-se data la care au fost preparate, „iar cel mai grav lucru constatat a fost lipsa contraprobelor pentru mâncărurile gătite în perioada sejurului”. „De asemenea, la ora 21, când normal cina trebuia să fie servită, nu s-au găsit produsele pentru aperitiv, păstrăvul era depozitat în lada frigorifică, fiind congelat”, a mai adăugat Vasile Latiş. Acesta a mai adăugat că reclamaţia privind o posibilă toxiinfecţie alimentară a ajuns pe adresa instituţiei sâmbătă, 26 decembrie, la ora 19. Pensiunea Memory îşi va putea relua activitatea după ce o echipă de control va da avizul favorabil.
Comentarii