În această seară, în etapa a 8-a din Liga Națională de handbal, echipa Universității Suceava a pierdut cu scorul de 28 – 33, în deplasarea de la Potaissa Turda. Fără portarul Cristian Tcaciuc, dar și trei stâlpi ai apărării, Ioan Tcaciuc, Bogdan Șoldănescu și Sebastian Polocoșer, Universitatea le-a dat mari bătăi de cap medaliaților cu bronz de anul trecut, pe care i-a condus aproximativ 40 de minute. Sucevenii au făcut un joc pragmatic și au avut șansa să se ducă la 5 sau 6 goluri în prima parte, dar n-au fost lăsați de arbitrii, primind eliminări gratis la faze în care handbaliștii universitari au fost loviți grosolan sau n-au avut nici o treabă cu adversarul. La pauză a fost 15 – 12 pentru Suceava, iar în minutul 40, gazdele au egalat la 19, iar în ultimele 12 minute, Universitatea n-a mai găsit calea spre gol așa cum au făcut-o în prima repriză, probabil și din cauza băncii scurte, scor final 33 – 28 pentru Turda.