Astăzi, în etapa a patra din Divizia Națională de Rugby, echipa de seniori CSM Suceava a cedat cu scorul de 15 – 17, disputa de pe teren propriu cu Știința Petroșani. Prima repriză a fost cu un joc alert de ambele părți, dar și multe greșeli, la pauză oaspeții conducând cu 10 – 3, după două lovituri de pedeapsă fructificate, câte una de fiecare echipă și un eseu reușit de „mineri”, pe final de repriză, pe o superioritate pe linia de trei sferturi. În partea a doua, sucevenii au primit un al doilea eseu, la o fază în care Dumitru Ștefăroi a fost placat fără balon la mijlocul terenului, dar arbitri nu au fluierat nimic, iar pe contraatac, oaspeții au făcut 17 – 3. În cea mai mare parte a părții secunde, elevii lui Marius Colțuneac au alergat după puncte și-au stat mai tot timpul în terenul adversarilor, dar din păcate au pierdut multe margini și au pierdut multe baloane în 22-ul advers. Toloș a redus din diferență, cu un eseu, după ce a scăpat decisiv dintr-un mol, scor 8 – 17, după o transformare ratată. Pe final de meci, Știința Petroșani a comis infracțiuni repetate în apropierea propriilor buturi și arbitru a fluierat eseu de penalizare, scor final 15 – 17, rezultat după care CSM Suceava a luat doar punctul bonus defensiv.