Astăzi, în etapa a 18-a a Ligii Naționale de Handbal masculin, echipa Universității Suceava a reușit să se impună pe terenul ultimei clasate, Politehnica Iași cu scorul de 33 – 27. Așa cum se așteptau, sucevenii au avut un meci dificil în compania unui adversar pe care-l vor întâlni și-n turneul play-out. Prima repriză a fost una foarte echilibrată, cu o diferență de maxim două goluri în dreptul elevilor lui Adrian Chiruț, la pauză scorul fiind egal, 16 – 16. La mijlocul reprizei a doua, Suceava s-a distanțat pentru prima dată la patru goluri, scor 24 – 21 și mai apoi 26 – 22. Gazdele au reușit să se apropie la uin singur gol, dar ultimele 10 minute au aparținut Universității Suceava, care a marcat de șapte ori și a primit doar două goluri, timp în care a ratat și un 7 metri.