CSU din Suceava a pierdut cu 33-28 meciul susținut duminică seară, în deplasare, cu Politehnica Timișoara, contând pentru etapa a III-a a Ligii Zimbrilor. După un început de partidă echilibrat, avantajul gazdelor a crescut constant, scorul pauzei fiind de 17-13 în favoarea celor de la Poli. Diferența de patru goluri s-a menținut până înainte de minutul 40, moment în care „universitarii” s-au apropiat la un singur gol diferență, 21-20, ca urmare a trei goluri consecutive marcate de extrema stângă Alin Roșu. Ultima parte a întâlnirii avea să aparțină însă bănățenilor, care au dat totul pe teren pentru a obține prima lor victorie din acest sezon.

Politehnica Timișoara: Tcaciuc, Szopka – Sadoveac (12 goluri), Csog (7), Fenici (3), Cîmpan (3), Dumitrescu (3), Cristescu (2), Păiuș (1), Bote (1), Bordeanu (1), Trif, Enculescu, Cîtu. Antrenor: Attila Horvath.

CSU din Suceava: Grigoraș, Makaria – Tîrzioru (7 goluri), Roșu (5), Juverdianu (3), Lupu (3), Kbilashvili (3), Dascălu (2), Balazs (2), Furak (2), Ștefan (1), Bologa, Stanciuc, Anton, Szasz, Vizitiu. Antrenor: Petru Ghervan.

Politehnica Timișoara – CSU din Suceava 33-28

Partida Potaissa Turda – HC Dobrogea Sud Constanța se joacă vineri, 24 septembrie, la ora 16.

Clasament Liga Zimbrilor

1       Dinamo București 4       4       0       0        151-110               12

2       Steaua București   3       3       0       0        94-79 9

3       CSM Focșani       3       3       0       0        88-73 9

4       Potaissa Turda      2       2       0       0        59-50 6

5       HC Dobrogea Sud 2       2       0       0        52-43 6

6       Minaur Baia Mare 3       2       0       1        73-86 6

7       CSM București     3       1       0       2        81-78 3

8       CSU din Suceava 3       1       0       2        90-87 3

9       Politehnica Timișoara    3       1       0        2       72-75 3