Foresta a remizat, miercuri după-amiază, 1-1, pe terenul Hușanei Huși, în etapa a VI-a a play-off-ului Ligii a III-a. Gazdele au deschis scorul rapid, prin Sergiu Gîrdea, în minutul 12, în vreme ce „galben-verzii” au restabilit egalitatea prin camerunezul Chika Odoh, în minutul 28. În urma acestui rezultat, Foresta este matematic calificată în semifinalele barajului pentru promovare în eșalonul al doilea.

În celălalt joc al rundei, Bucovina a cedat cu scorul de 4-0 (1-0), la Bucecea, confruntarea cu liderul Dante Botoșani.

În ce-o privește pe Șomuz, gruparea fălticeneană a suferit miercuri primul eșec din play-out, după ce a cedat la limită, cu 2-1, duelul cu Știința Miroslava, de la Uricani. Echipa antrenată de Iulian Ionesi a marcat prima, prin Robert Ciobanu, în minutul 2, însă gazdele au întors soarta partidei prin „dubla” realizată de Vasilică Vlădeanu în minutele 19, din penalty, și 65.

În etapa a VI-a din play-out s-au mai înregistrat rezultatele CSM Pașcani – Ceahlăul Piatra Neamț 1-2 și CSM Bacău – Sporting Juniorul Vaslui 1-2.

Clasament play-off
1. Dante Botoșani 6 3 1 2 7-3 50
2. Foresta Suceava 6 3 2 1 14-4 46
3. Hușana Huși 6 1 4 1 5-8 35
4. Bucovina Rădăuți 6 0 3 3 3-14 31

Notă: La finalul play-off-ului Seriei I, primele două clasate se vor califica la barajul de promovare, acolo unde vor întâlni primele două clasate în play-off-ul Seriei a II-a.

6. CSM Pașcani 6 0 0 6 2-12 5

Notă: La finalul play-out-ului, ultimele două clasate vor retrograda direct în Liga a IV-a, acolo unde poate ajunge și echipa situată pe locul 4, dacă are cea mai slabă linie de clasament din toate cele zece serii.