Ediția 2021-2022 a fazei județene a Cupei României a pornit la drum miercuri după-amiază, cu doar opt formații pe tabloul de concurs. Competiția surprizelor n-a fost scutită de rezultate neașteptate în sferturile de finală. Astfel, gruparea de Liga a V-a Bucovina Dărmănești a reușit să se califice în penultimul act al întrecerii după ce a dispus cu scorul de 4-1 de Șomuzul Preutești. Golurile învingătorilor au fost marcate de Bodnariuc (2), Parasca și Ceviuc, în vreme ce reușita de onoare a oaspeților i-a aparținut lui Iederan.

O altă grupare de Liga a IV-a care a părăsit competiția este Victoria Vatra Moldoviței, care a sfârșit învinsă cu 2-1, la Mihoveni. Pentru Releul au punctat „veteranul” Goraș și Strugariu, iar pentru formația vizitatoare, Tănăsucă. Singura echipă de eșalonul al patrulea care a reușit să acceadă în semifinale este Viitorul Liteni, învingătoare cu 3-2 la Salcea, în confruntarea cu Juniorul, din localitate, prin două goluri marcate în minutele 88 și 90, de către Dănuț Lungu, jucător care a izbutit „tripla” în această întâlnire. În ultimul meci din sferturi, Academica Gălănești s-a impus cu scorul de 3-0 în fieful celor de la Polul Nord Brodina.