Etapa a III-a a play-off-ului Ligii a III-a a fost favorabilă liderului Seriei I, Bucovina Rădăuți. Formația antrenată de Ovidiu Murariu a încheiat la egalitate, 2-2, confruntarea de la Uricani, cu Știința Miroslava, cea de-a treia clasată. Trupa pregătită de fostul mare internațional Tibor Selymes a început foarte bine meciul, ajungând să conducă cu 2-0 în minutul 26, ca urmare a reușitelor semnate de Vlad Danale și Mihai Asofiei. Rădăuțenii au revenit puternic în joc și au izbutit să egaleze până la pauză cu ajutorul golurilor marcate de Daniel Bejenar (36) și Robert Ciobanu (45+4).

În celălalt joc al rundei, principala urmăritoare, CSM Bacău a fost învinsă cu 2-0, în propriul fief, de concitadina FC, astfel că Bucovina s-a distanțat la patru puncte în fruntea clasamentului cu șase runde înainte de finalul competiției.

1.        Bucovina Rădăuţi   3         1         2         0          3-2     37

2.        CSM Bacău   3         0         2         1         0-2      33

3.        Ştiinţa Miroslava    3         0         3         0          2-2     31

4.        FC Bacău       3         1         1         1         2-1      28
Notă: La finalul play-off-ului, primele două clasate se vor califica în semifinalele barajului pentru promovarea în eșalonul secund.