CSU Suceava a evoluat miercuri seară pe terenul celei de-a treia clasate, Minaur Baia Mare, în penultima etapă a Ligii Naționale de handbal masculin. Partida s-a încheiat cu scorul de 40-37 în favoarea echipei maramureșene, la capătul unui joc spectaculos, extrem de echilibrat. Gazdele au început mai bine meciul și au ajuns să aibă patru goluri avantaj la mijlocul primei reprize, însă universitarii au revenit în forță și conduceau la jumătatea disputei cu 20-18. În mitanul secund cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 55, moment în care băimărenii au reușit să scape în învingători. Antrenorul Bogdan Șoldănescu nu a putut conta în această întâlnire pe aportul portarului Darius Makaria și al extremei Vencel Csog, ambii accidentați.

CSU Suceava: Podovei (8 intervenții), Merlă – Iordachi (10 goluri), Lazurcă (9), Gavriloaia (8), Bologa (3), Târzioru (2), Ștefan (2), Zarițchi (2), Balazs (1), Bruj, Dascălu, Grigore, Mănescu, Loic, Lupu.

Cu o etapă înainte de final, „alb-albaștrii” ocupă locul al șaptelea în ierarhie.

În ultima rundă, CSU va primi în sala „Dumitru Bernicu” vizita celor de la CSM Focșani. Partida va avea loc duminică, 19 mai, cu începere de la ora 17.30.