Echipa de handbal a Universității Suceava a pierdut ieri meciul decisiv de la CSM Făgăraș, din penultima etapă a play-out-ului Ligii Naționale, scor 23 – 25 și este retrogradată matematic în eșalonul secund, cu o etapă înainte de terminarea sezonului. Prima jumătate a reprizei a fost una echilibrată, dar până la pauză, gazdele au reușit să se desprindă și să conducă după 30 de minute cu scorul de 15 – 9. În minutul 39, Făgărașul avea opt goluri avans, 20 – 12, iar în continuare, universitarii au recuperat din handicap și s-au apropiat treptat pe tabelă, până în minutul 58, când au marcat pentru 22 – 23. Gazdele au gestionat bine avantajul de un gol și s-au impus la două goluri, victorie ce le-a asigurat cel puțin un loc la barajul de menținere-promovare în Liga Națională.

În ultima etapă se vor afla cele două echipe care rămân direct dar și cele două care vor merge la baraj, CSU din Suceava și CS Universitatea Cluj urmând să retrogradeze direct.