Noua ediție din Liga a III-a de fotbal a început cum nu se poate mai nefast pentru Foresta Suceava. Echipa antrenată de Dorin Goian a pierdut la debut, pe teren propriu, în fața celor de la Știința Miroslava. Oaspeții s-au impus cu 2-1 (1-0) prin golurile marcate de Andrei Nemțanu, în minutul 25, respectiv Edi Sandu, în minutul 56 din penalty, în urma fault comis în suprafața de pedeapsă de Vișinari. Foresta reușise să egaleze în minutul 47 prin Robert Martin, iar în minutul 90 a avut posibilitatea să smulgă un punct, dar lovitura de pedeapsă dictată de arbitru a fost ratată de Dudu Drugă.

Cealaltă reprezentantă a județului care a jucat în această primă etapă, Șomuz Fălticeni, a avut un start de sezon mult mai convingător. După victoria din Cupa României, fălticenenii au câștigat și în etapa de debut, scor 2-0 (1-0), meciul din deplasare cu Bradul Borca. Golurile au fost marcate de Afalna, în minutele 33 și 83. A treia reprezentantă a județului, Bucovina Rădăuți, nu a disputat meciul din deplasare cu Sporting Juniorul Vaslui din cauza faptului că mai mulți jucători au fost depistați cu Covid-19.