CSU din Suceava a pierdut cu scorul de 26-34 (10-17), la Baia Mare, meciul restant cu Dinamo București, contând pentru etapa a XVIII-a a Ligii Zimbrilor.

„Am început jocul ezitant, le-am permis dinamoviștilor să se distanțeze pe tabela de marcaj încă din startul partidei, iar apoi e dificil să remontezi când ai în față echipa campioană. Oricum, știam că va fi greu să rezistăm, iar noi am jucat și cu gândul la confruntarea de mâine, când vom întâlni un adversar mai abordabil. Veneam după o pauză competițională lungă, de o lună și jumătate, așa că am ales să dau minute tuturor jucătorilor, astfel încât să abordăm cu un tonus bun duelul cu CSM Focșani”, a declarat antrenorul principal al „universitarilor”, Adrian Chiruț.

În acest joc, la suceveni s-a produs revenirea pe teren după o pauză îndelungată, de 7 luni, cauzată de o ruptură de ligamentele încrucișate, a interului dreapta Valentin Anton.

CSU din Suceava a evoluat în alcătuirea: Grigoraș, Makaria – Popia (5 goluri), Juverdianu (5), Balazs (5), Furak (4), Loic (2), Petrov (2), Sadovyi (1), Lupu (1), Dascălu (1), Kobzii, Costea, Oancea, Păunescu, Anton. Antrenori: Adrian Chiruț, Iulian Andrei și Bogdan Șoldănescu.

Dinamo: Heidarirad, Missaoui, Lazăr – Gavriloaia (5 goluri), Bannour (5), Szasz (4), Asoltanei (4), Hanțaru (3), Humet (3), Hebo (3), Mousavi (3), Botea (2), Negru (1), Kuduz (1), Savenco, Dima. Antrenori: Constantin Ștefan și Sebastian Bota.

Partida CSU din Suceava - CSM Focșani, din etapa a XIX-a a Ligii Naționale, se va juca tot la Baia Mare, marți, 23 martie, cu începere de la ora 13.00.

Meciul va putea fi urmărit online, pe site-ul oficial al Federației Române de Handbal, în schimbul sumei de 5 lei.