Duminică s-a încheiat cea de-a 66-a ediție a Campionatelor Internaționale de Atletism ale României „Iolanda Balaș Soter”. Chiar dacă vremea a fost potrivnică unui spectacol sportiv pe cinste, s-au înregistrat totuși destule rezultate notabile pe „Cluj Arena”.

Dintre sportivii suceveni prezenți pe tabloul de concurs, Mădălina Elena Sîrbu, de la CSM Suceava / CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc, a reușit cea mai bună performanță. Atleta în vârstă de doar 18 ani a sosit a doua în proba de 5.000 de metri, pierzând medalia de aur pentru doar 14 sutimi de secundă. În aceeași cursă, coechipiera sa Anca Mirela Moroșan s-a clasat pe locul al patrulea.

Roxana Elena Ghiuță, de la CSM Suceava, a ratat de puțin podiumul la 400 de metri, sportiva în vârstă de 19 ani mai ocupând poziții fruntașe la 800 de metri, locul 5, și la 200 de metri, locul 6. Tot pe poziția a șasea s-a clasat și Antonia Gabriela Bodnariuc, de la CSM Suceava / CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc, în proba 800 de metri.