Echipa suceveană Șoimii Gura Humorului a promovat în Liga a III-a de fotbal după ce s-a impus și în manșa retur a barajului de promovare. Humorenii plecau la adăpostul unui liniștitor 5-0 obținut în meciul tur de pe teren propriu.

Partida din deplasare cu Comstar Vaslui a fost mult mai echilibrată, dar elevii antrenați de Mihai Obreja au reușit să se impună, scor 3-2, după ce la pauză era egalitate 1-1. Golurile au fost marcate de Luchian (‘25 și ‘86) și Kuruc (70 – penalty), pentru humoreni, respectiv Horciu (‘35) și Covăcel (‘48), pentru vasluieni.

FC Şoimii Gura Humorului a început partida de la Vaslui în următoarea formulă de joc: Axinte – Maganu, Neagoe, Kuruc, Bîgu, Tunsu, Cuciurean, Nechita, Gliga, Severin, Luchian. Au mai intrat: Marcu, Ungureanu și Păduraru.

Cu 8-2 la general, Șoimii Gura Humorului devine a treia echipă suceveană din Seria I a Ligii a III-a, alături de Bucovina Rădăuți și Șomuz Fălticeni.

Gura Humorului va avea echipă de fotbal în al treilea eșalon valoric al țării după o pauză de 15 ani.