Tribunalul Suceava a dat soluția în dosarul în care au fost judecați doi polițiști și un om de afaceri, dosar legat de decontarea unor tichete de vacanțe.
Este vorba de dosarul în care a fost judecat comisarul-șef Răzvan Adrian Andreica, acum în rezervă, un alt polițist, Victor-Ionuț Lupu, care la vremea faptelor imputate de procurori lucra ca agent șef-adjunct la Biroul Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Suceava, și omul de afaceri câmpulungean Petru Lucian Nisioi.
Cei trei au fost achitați pentru o parte din fapte, iar pentru altele au primit amenzi penale. Amenzile penale sunt destul de mari, însă judecătorii au dispus amânarea aplicării amenzilor, pe termene de încercare de 2 ani. Condamnările nu ar urma așadar să aibă repercusiuni financiare prea mari față de cei trei, care ar avea de achitat doar o serie de cheltuieli judiciare.
În cazul lui Răzvan Andreica, amenda penală rezultantă este de 16.500 de lei, cu amânarea executării pe un termen de încercare de 2 ani.
Evident, mai trebuie ca sentința să rămână definitivă, inculpații bucurându-se încă de prezumția de nevinovăție.
Sentința Tribunalului Suceava nu este definitivă și poate fi atacată, la Curtea de Apel Suceava.
”În perioada 2020-2021, inculpații Andreica Răzvan Adrian și Lupu Victor-Ionuț ar fi depus la Serviciul Financiar din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Suceava mai multe documente (facturi, bonuri) false în baza cărora ar fi solicitat și, ulterior, le-ar fi fost decontată contravaloarea unor servicii de cazare fictive, în valoare de 1.450 de lei fiecare. Înscrisurile respective le-ar fi fost puse la dispoziție de către omul de afaceri, inculpat în prezenta cauză”, se arătă într-un comunicat al procurorilor de la DNA, Serviciul Teritorial Suceava.
Așadar, tot acest tărăboi este doar pentru acel voucher de 1.450 de lei.
Faptele care îi sunt imputate lui Răzvan Andreica s-ar fi petrecut în perioada în care acesta era împuternicit la conducerea Poliției Câmpulung Moldovenesc.
Comentarii