Sirenele au sunat la Timişoara, la 26 de ani de când oraşul a fost declarat liber de comunism
Mediafax.ro
Sirenele antiaeriene au sunat, duminică, timp de trei minute, la Timişoara, pentru a marca momentul din urmă cu 26 de ani când municipiul a fost declarat primul oraş liber de comunism, iar mai mulţi revoluţionari au urcat în balconul Operei pentru a rememora evenimentele din Decembrie 1989, informează Mediafax.Duminică, de la ora 13.00, la Timişoara au sunat, timp de trei minute, sirenele antiaeriene pentru a marca momentul în care, în urmă cu 26 de ani, municipiul devenea primul oraş liber de comunism din România, transmite corespondentul MEDIAFAX.Momentul a devenit deja tradiţional la Timişoara, pentru data de 20 decembrie.
Comentarii