Tăriceanu: Stăm şi ne minunăm că în România e corupţie, dar aleşii locali au salarii ridicole
Mediafax.ro
Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, luni, că nu a luat o decizie încă dacă susţine sau nu legea privind pensiile speciale ale aleşilor locali, dar a comentat că aceştia au "salarii ridicole" şi nu ar trebui atunci să ne "minumăm" că în România există corupţie, informează Mediafax."Stăm şi ne minunăm că în România este corupţie. (...) Cred că ar trebui să vedem care sunt şi cauzele. Plata unor salarii ridicole pentru oameni care lucrează în administraţia publică locală, primari, viceprimari, directorii din direcţiile din primării, este dacă vreţi o premisă pentru ca în continuare să existe corupţie", a spus Tăriceanu."Funcţia este neatractivă şi prin perspectiva riscurilor care incumbă. Foarte mulţi sunt acuzaţi de conflict de interese, fără să fie vorba neapărat de corupţie", a mai spus acesta.
Comentarii