Anchetă DSVSA în judeţele Sălaj şi Cluj după cazul elevilor intoxicaţi la Piteşti
Mediafax.ro
Inspectorii DSVSA Sălaj şi Cluj derulează o anchetă la o firmă de produse lactate din Sălaj, dar şi la magazine care au comercializat produsele acesteia, după ce în brânza servită elevilor în cantina Şcolii Nr. 16 din Piteşti au fost depistate E.Coli şi stafilococ, transmite corespondentul MEDIAFAX."Am primit o notificare de la colegii de la DSV Argeş, judeţ unde mai mulţi copii au ajuns la spital după ce au consumat brânză produsă în Sălaj şi am demarat o anchetă, care este în plină desfăşurare. Abia luni vom avea rezultatele buletinelor de analiză. Lotul incriminat este telemeaua de vacă Someş. Din lotul contaminat nu s-au mai găsit produse în stoc. Noi am verificat 108 magazine şi unităţi de procesare din Sălaj. Am discutat cu colegii din Cluj, unde mai ajunge telemeaua de vacă Someş şi de acolo au fost ridicate probe din şapte magazine. Probele care sunt analizate sunt dintr-un alt lot, dar fabricate în aceeaşi unitate şi în aceleaşi condiţii, ca lotul din care au consumat copiii şi s-au îmbolnăvit", a declarat, pentru MEDIAFAX, Vasile Chindriş, purtător de cuvânt al DSVSA Sălaj.
Comentarii