Preşedintele Klaus Iohannis a exprimat joi, într-o conferinţă de presă comună cu preşedintele Palestinei, Mahmoud Abbas, dorinţa ca instituţiile şi firmele româneşti să se implice în eforturile de reconstrucţie a instituţiilor şi economiei palestiniene, scrie Mediafax."Dorim ca instituţiile şi firmele româneşti să se implice în eforturile de reconstrucţie a instituţiilor şi economiei palestiniene. Considerăm că un stat pe deplin funcţional are nevoie de instituţii puternice. Pentru noi, contribuţia la consolidarea instituţiilor palestiniene se înscrie în sprijinul pe care dorim să îl acordăm materializării soluţiei celor două state, care să co-existe în pace şi securitate", a declarat preşedintele la Ramallah.