Localnicii din satul sibian Râu Sadului sunt speriaţi deoarece un urs coboară, în fiecare noapte, în gospodării, în noaptea de marţi spre miercuri animalul omorând 12 ovine, iar un paznic de vânătoare declară că ursul are un comportament neobişnuit pentru că nu a hibernat, scrie Mediafax. Ursul a coborât, în noaptea de marţi spre miercuri, în gospodăria familiei Poplăcean din Râu Sadului, unde oamenii cresc 150 de oi.Doisprezece dintre animale au murit în urma atacului ursului, iar familia Poplăcean se teme că ursul se va întoarce.