Farmacişti: Firmele importă medicamente ieftine, apoi le exportă la preţuri mari. Pacienţii suferă
Mediafax.ro
Farmaciştii clujeni atrag atenţia asupra unui fenomen care are ca efect lipsa unor medicamente de pe piaţă pentru pacienţi, respectiv asupra faptului că firme importatoare aduc în ţară medicamente la preţ mic, pe care apoi le exportă la un preţ mai mare, informează Mediafax.Preşedintele Colegiului Farmaciştilor Cluj, Speranţa Iacob, a declarat, marţi, corespondentului MEDIAFAX, că, din cauza acestui fenomen de reexport paralel, suferă pacienţii care nu găsesc medicamente de care depinde, uneori, chiar viaţa lor.
Comentarii