"Lacătele Iubirii", inaugurate la Alba Iulia de 8 martie
Mediafax.ro
Administraţia locală din Alba Iulia a montat, pe podurile de lemn care despart Porţile a III-a şi a IV-a ale Cetăţii Alba Carolina cabluri pe care turiştii, dar şi localnicii pot prinde ”lacăte ale iubirii”, această tradiţie fiind inaugurată chiar de Ziua Femeii, transmite corespondentul MEDIAFAX. Reprezentanţii Primăriei Alba Iulia au declarat, marţi, pentru MEDIAFAX, că autorităţile locale au ales să aducă tradiţia ”Lacătelor iubirii” şi în Cetatea Alba Carolina, ”pentru a prelua ce e frumos din tradiţiile unor locuri asemănătoare cu ale noastre”.Marţi dimineaţa, pe ”podul iubirii” din Alba Iulia erau prinse două lacăte, pe unul dintre ele fiind scris numele îndrăgostiţilor şi mesajul ”Trăieşte frumos. Fii tu însuţi!”.
Comentarii