Lansarea volumului „Epistola monahului Iustin”, la Biblioteca Bucovinei
Lansarea volumului „Epistola monahului Iustin”, la Biblioteca Bucovinei
Tiberiu COSOVAN
Sala de Artă „Elena Greculesi” a Bibliotecii Bucovinei „I.G. Sbiera” din municipiul Suceava a găzduit miercuri evenimentul lansării cărţii „Epistola monahului Iustin”, semnată de scriitorul fălticenean Alexa Paşcu. Moderatorul evenimentului, dr. Alexandru Ovidiu Vintilă, a ţinut să remarce că „lansarea cărţii are loc în premieră la Suceava şi nu la Fălticeni, aşa cum ne-a obişnuit autorul”. Criticul literar Nicolae Cârlan, care a pus accentul pe „miracolul cultural” al Fălticeniului, a precizat că volumul este „o biografie transfigurată” a autorului, indicând în acest sens chiar numele protagonistului, Alexandru Paşcanu.Alexa Paşcu a spus că toată „scriitura” lui „conţine lucruri privitoare la credinţă. „Pe acest fir de aur - a subliniat el - voi merge în continuare, pentru că simt că sunt împins şi chemat de ceva. Cartea aceasta este şi un manifest pentru ceea ce se întâmplă în viaţa de zi cu zi”.Preotul Gheorghe Brădăţan, care a rostit la final „câteva cuvinte despre omul Alexa Paşcu şi scrisul său”, a subliniat că acesta „aduce o contribuţie deosebită la educaţia moral-religioasă de astăzi”.Un final cu autografe şi cu urări de „La mulţi ani!” pentru autorul cărţii, care a împlinit chiar în ziua lansării 65 de primăveri.
Comentarii